grabarz królów

„Grabarz Królów” to ostatnia propozycja Kierunku Zwiedzania, w której zapraszamy do włóczęgi z Januszem Stolarskim oraz grupą młodych ludzi, których zaangażował w ten projekt. Wędrować będziemy po pozornie zwyczajnych, typowych miejskich przestrzeniach, które w ciepłe noce tętnią tajemniczym, mrocznym życiem.

Spotykamy się o zmierzchu, przed wejściem do Teatru Ósmego Dnia, skąd wraz z włóczęgowskim pochodem kierować się będziemy w stronę skłotu Od:Zysk. Inspiracją do powstania tego projektu był tekst Jerzego Łukosza „Grabarz Królów”, którego bohaterem jest człowiek pracujący na niemieckim cmentarzu gdzie chowa i kremuje zwłoki. Nie jest to jednak zwykły grabarz – traktuje swój zawód jako misję – przywraca światu sprawiedliwość, chowając biedaków w grobach możnych, a tych ostatnich grzebiąc pod drzewami.

Jeśli o wyznaczonej godzinie pojawicie się w miejscu zbiórki i spotkacie tam grupę „innych”, nie pasujących, nie mieszczących się w przyjętych normach, obcych, niebezpiecznych, nielegalnych przybyszy poszukujących swego miejsca w „lepszym” świecie, grupę dziwaków zakłócających nasz idealny porządek – to znak, że trafiliście we właściwe miejsce i czas by zobaczyć „Grabarza Królów”.

Janusz Stolarski - Absolwent PWST im. Solskiego w Krakowie, dyplomant prof. Haliny Gryglaszewskiej. Aktor w Drugim Studio Wrocławskim (w grupie Mirosława Kocura), współpracował m.in. z Teatrem Polskim w Poznaniu, Teatrem Ósmego Dnia, z Teatrem Studio w Warszawie. Od 1994 współtworzy Stowarzyszenie Teatralne ANTRAKT, w którym tworzy i gra wielokrotnie nagradzane w kraju i za granicą monodramy: "Ecce Homo" wg tekstów Fryderyka Nietzschego, „Zemsta Czerwonych Bucików” wg sztuki Philipa-Dimitiri Galasa, „Kod” wokół muzyki Zbigniewa Łowżyła i Krzysztofa Nowikowa, „Orfeusz i Eurydyka” wg poematu Czesława Miłosza, „Hiob, mój przyjaciel” oparty na scenariuszu Renaty i Janusza Stolarskich.